Infúzna liečba vysokodávkovaného vitamínu C do žily


Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa vstrebáva do krvi priamo v hornej a strednej časti tenkého čreva. Užiť príliš vysokú jednorazovú dávku „céčka“ nemá veľký význam. Na 100 % sa vstrebe v dávke do 200 mg. Pri jednogramovej dávke sa ho vstrebe menej ako 50 %.

  • Vitamín C hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky a hojení rán tým, že bráni deaktivácii hlavných enzýmov, ktoré podporujú syntézu kolagénu. Kolagén dáva pokožke pružnosť a napomáha ranám aby sa rýchlejšie zacelili.
  • Vitamín C chráni telo pred infekciami. Podporuje produkciu bielych krviniek, lymfocytov a fagocytov, ktoré vedia vystopovať a zničiť cudzorodé organizmy. Zároveň vitamín C chráni tieto bunky pred poškodením potenciálne škodlivými molekulami, akými sú napríklad voľné radikály.
  • Znižuje nedostatok železa tým, že pomáha zlepšiť jeho vstrebávanie. Nehemové železo, ktoré nepochádza z mäsa sa totižto horšie vstrebáva. Týmto problémom môžu častejšie trpieť vegetariáni a vegáni.
  • Nízke hladiny vitamínu C sú spojené so zvýšeným rizikom porúch pamäti a myslenia, ako je demencia, zatiaľ čo vysoký príjem vitamínu C z potravín a doplnkov stravy má voči týmto ochoreniam ochranný účinok.
  • Vitamín C má tiež silné antioxidačné vlastnosti. Pôsobí ako lapač voľných radikálov, čím chráni bunky pred poškodením oxidačným stresom. Oxidačný stres môže spôsobiť rôzne ochorenia akými je napríklad ateroskleróza, alebo rakovina.
  • Antioxidačné vlastnosti vitamínu C tiež pomáhajú chrániť pred ultrafialovým žiarením. UVA žiarenie zo slnka spôsobuje oxidačný stres aj v pleti, kvôli ktorému dochádza k odbúravaniu kolegénu a elastínu. Vitamín C pomáha tomuto odbúravaniu zabrániť, a preto sa považuje za účinnú anti-agingovú látku.
  • U alergikov pomáha vitamín C zmierniť nadmernú reakciu organizmu na alergény znížením produkcie histamínu, ktorý môže za alergické prejavy.

Infúzia vitamínu C


Ak sa telo nachádza v akomkoľvek nerovnovážnom stave bez ohľadu na príčinu, mnohonásobne rastie potreba zvýšenej koncentrácie vitamínu C v plazme. Dostatočná koncentrácia sa však dá dosiahnuť jedine priamym podaním vitamínu C do krvi. Vitamínom C nie je možné sa predávkovať. Telo si vezme toľko, koľko podľa svojich aktuálnych potrieb vyžaduje a zvyšok vylúči stolicou a močom. Pred podávaním vysokých dávok vitamínu C v infúziách je dôležité vedieť, či má pacient dobrú funkciu obličiek a prípravok by nemali dostávať ani pacienti s problémami metabolizmu železa a jeho ukladaním v organizme (talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia). Z nežiaducich účinkov po podaní môžu byť pozorované respiračné a kožné prejavy precitlivenosti. Po podaní infúzie treba myslieť na zvýšený prísun tekutín.

  • Preventívne podávanie vysokýchdávok vitamínu C do žily sa odporúča ľuďom v stave oxidačného stresu. Ide o osoby, ktoré sú prepracované, unavené, zle sa stravujú, prípadne prekonávajú akútnu fázu zápalového ochorenia, ktoré má potenciál prejsť do chronického štádia. Používa sa na omladenie pokožky zvýšenou tvorbou kolagénu.
  • Liečebné podanie vitamínu C sa odporúča pri ochoreniach, ktorých vývoj môže vysoká plazmatická hladina vitamínu C pozitívne ovplyvniť. Sú to ochorenia spojené s prítomnosťou chronického zápalu – napríklad borelióza, herpes zoster, reumatické a degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice. K indikáciam patria aj choroby spojené s poruchou imunitnej reakcie, napríklad astma, rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, alergické a autoimunitné ochorenia, prípadne niektoré onkologické ochorenia.